מה זה הסייבר הזה שכולם מדברים עליו?

בשנים האחרונות הולכת ומתחזקת התחושה שרשת האינטרנט חולשת על לא מעט מתחומי החיים של כולנו. כיום כבר אי אפשר לדבר רק על היתרונות של האינטרנט, והם אכן רבים, זאת מפני שיש לרשת גם לא מעט חסרונות. אט אט אנשים מגלים משמעויות חדשות להתעסקות עם הרשת ואין זה פשוט להפנים אותן. כל מי שמדבר על מה שרשת האינטרנט נותנת לאנושות ועושה בשבילה, לא יכול להתרכז אך ורק בדברים הטובים למרות שכמובן גם העניין הזה הוא כמו אמת שמתבטאת דרך עיניו של המתבונן ויש מי שיחשוב שהיתרונות עולים על החסרונות והוא לא היה חוזר אחורה לו ניתנה לו האפשרות. המושג סייבר הוא מונח חדש יחסית בתחום זה אך חשוב להכיר אותו ואת מה שהוא מייצג על מנת לנהוג בזהירות כאשר גולשים ברשת.

 

למה מתכוונים כאשר מדברים על סייבר?

המילה סייבר יכולה להיות מקושרת הן להקשרים חיוביים והן לשליליים. יש מי שמגן מפני מתקפות סייבר ויש האקרים שחרטו על דגלם לבצע מתקפות סייבר ולגרום לפניקה או לזליגת נתונים של משתמשים באתרי אינטרנט שונים. על מנת להבין את המילה עצמה אפשר לפנות אל מי שנחשב למומחה בעצמו בתחום, כמו נתנאל דוידי למשל. התשובה תהיה שכל שימוש לרעה, במקביל להגנה מפני שימוש לרעה באינספור נתונים שנשמרים ונאגרים מאחורי הקלעים של אתרי האינטרנט – אלה בעצם העיסוקים שקשורים בסייבר וצריכים להעסיק את כל מי שגולש באתרים שונים, שיש לו חשבון של דואר אלקטרוני או פרופיל ברשתות החברתיות. מכיוון שכמעט ואי אפשר להתחמק מכל אלה – הרי שמדובר בעניין שאכן צריך להעסיק כל אחד, ברמה כזאת או אחרת.

מה הגולש הממוצע צריך לדעת על סייבר?

לא תמיד זה יהיה בידיו של הגולש להבין מתי אפשר או כדאי לשתף בנתונים אישיים באתרי האינטרנט ומתי זה פחות מומלץ. יחד עם זאת, חשוב שהגולשים הממוצעים יידעו שאתרים רשמיים של גופים מוסדיים יהיו פעילים תחת מעטה כבד של אבטחת מידע שנעשה כחלק מכל בניית אתרים היום, ונעשה כל מאמץ שצריך לצורך הגנה על אותם נתונים ומידע אישי של גולשים ומשתמשים. אין צורך לפרט מה תהיינה ההשלכות של פריצה למאגר המידע של בנקים, קופות חולים או מוסדות כאלה ואחרים ולכן גופים אלה מעסיקים מומחים לאבטחת מידע וכך מונעים מתקפות סייבר. גם מומחים אלה נחשבים למומחי סייבר ומכאן ההבנה שעצם השימוש במילה מתבצע הן מהפן החיובי והן מהפן השלילי של המילה.

 

לאן פניו של עולם הסייבר?

אי אפשר להתעלם מהידיעות אודות ניסיונות תקיפת של מאגרי מידע או אתרים המבוצעים על ידי האקרים מקצועיים אך אנונימיים. כל שנותר הוא לשמוח שמומחי אבטחת המידע עושים את עבודתם נאמנה וכך לא נגרם נזק חמור, או אפילו לא נגרם נזק כלל. אפשר רק לנחש שעם הזמן ניסיונות אלה ימשיכו לקחת חלק בזירת המשחק של רשת האינטרנט וכמובן לקוות שמנגנוני ההגנה שקיימים עבור מאגרי מידע ימשיכו להיות חזקים דיים ולא יאפשרו שום פריצה או גניבה של נתונים אישיים. חשוב שהמשתמשים יזינו פרטים אישיים רק באתרים שיש להם אמון בהם, שברור להם שהאתרים מאובטחים ושמורים וכמובן רק כאשר יש בכך צורך אמיתי. תמיד אפשר וכדאי לפנות למנהלים של אתר זה או אחר ולהתעניין ברמות של אבטחת המידע של האתר וכך להיות שקטים יותר שיש מי שמגן על המידע ודואג שהוא לא יגיע לידיים הלא נכונות.

הנקראים ביותר
פרסום כתבה באתר
מעוניין לפרסם כתבה
עם קישור לאתר שלך?